Om Snyggt & Tryggt
Snyggt & Tryggts verksamhet startades som en ekonomisk förening december 2018. Verksamheten har som ändamål att samverka mellan bostadsrättsföreningar, bostadsföretag, lokala näringslivet, skolor, stadsdelsförvaltning och andra offentliga organ.
Snyggt & Tryggts vision är att: Sjöstaden ska vara en attraktiv ”stadsdel” för boende och besökare och som ständigt utvecklas emot nya mål, ingen kan göra allt men alla kan göra något för en snygg och trygg stadsdel.
Hammarby Sjöstad står sig väl i jämförelse med andra delar av staden när det gäller social hållbarhet. Det stora flertalet känner sig trygga och tycker att det för det mesta är snyggt i Sjöstaden. Men många Sjöstadsbor ser nu en förändring till det sämre när det gäller tryggheten och underhållet. Antalet ungdomar har mångdubblats de senaste 5 åren och om 10 år förväntas var tredje sjöstadsbor vara pensionär. Hammarby Sjöstad har enligt Stockholms stads statistik 20 477 invånare, cirka 12 500 arbetsplatser och tar dagligen emot ett stort antal besökare och turister. Tunnelbanan är på väg att byggas. Detta skapar nya möjligheter, men innebär också en hel del utmaningar för den sociala hållbarheten.
Vi håller på med en kartläggning för att identifiera dessa utmaningar i en strategisk, social färdplan som kommer att ge oss en gemensam bild över hur situationen ser ut. Utifrån den sociala färdplanen kommer vi sedan i samverkan med andra aktörer kunna diskutera och föreslå åtgärder på lämpliga insatser och aktiviteter för att bevara samt öka tryggheten i vårt område.
För dig som är intresserad, vill ha kontakt eller lämna idéer maila till: info@sjostadsforeningen.se
Stadgar för Snyggt & Trygg
Stadgar Snyggt och Tryggt Ek förening – 2018-12-10
Styrelsen i Snyggt & Tryggt
Handlingsprogram och grunden till Snyggt & Tryggt
Snyggt och Tryggt i Hammarby Sjöstad version 1.0 2018-02-24
Kontakt
Selene Samuelsson Hedlund: epost info@snyggtochtryggt.se
Sagt om Snyggt & Tryggt i tidningen
Vi ska inte låta Sjöstan förfalla
Tidigare presentationer och möten
2019-10-21 Snyggt & Tryggt presentation på Park Inn
2019-05-11 Bilder ifrån Infoträff S&T, LF och Sjöstadsföreningen